Šta je Elementor?
Pre par godina na tržištu su se pojavili kreatori sadržaja (eng. page builders) za WordPress. Za neke od njih ste verovatno čuli ili ste imali mogućnost da ih isprobate – WPBakery, Divi, Site Origin, Beaver Builder, Thrive Architect… Međutim pojavom Elementora, situacija se drastično promenila na bolje. Prvo, brzina i fleksibilnost rada je poboljšana, a drugo Elementor je zahvaljujući popularnosti podstakao nezavisne WordPress programere da razvijaju dodatan sadržaj i elemente koje se koriste tokom rada sa Elementorom.
Kada se koriste page builder-i?
Danas je njihova upotreba masovna. Korsite ih skoro svi, od ljudi koji prvi put dolaze u kontakt sa WordPress-om do vrsnih programera koji izgrađuju teme, dodatke itd. Da bismo dali odgovor za neupućene – pogledajte reklamu za Divi builder koja kratko objašnjava o čemu se to zapravo radi.
Osnovno o Elementor-u
Elementor je kreator web stranica na klik za WordPress CMS, što znači:
- Daje Vam originalan i poseban interfejs za kreiranje stranica i prilagođenih tipova članaka. U osnovi, kada posetite standardni editor za članke i stranice u WordPress-u, dobijate novo dugme koje vam omogućava da upotrebite Elementor, koji potpuno preuzima proces uređivanja.
- Nije Vam potrebno izuzetno znanje HTML / CSS / PHP-a. Sve može da se menja kroz specijalno prilagođen sistem.
- Radi na prednjem delu sajta (eng. frontend), što znači da Vam odmah pokazuje rezultate rada – ono što trenutno vidite, tako će i izgledati na kraju rada.
- Elementor možete da koristite za kreiranje bilo kojeg sadržaja ili izgleda stranice – bez obzira što vam trenutna WordPress tema ne dozvoljava.
- Kompatibilan je sa svim WordPress temama.
Upravo najveća prednost page builder-a (zovu se i visual editor-i), jeste mogućnost da gledate šta stvarate na veb stranici. U slučaju da pišete kod, proces je duži i obimniji. Međutim doći do kvalitetne stranice nije ni malo lako. Potrebno je razmisliti o sadržaju, potom njegovom izgledu, a nakon toga i o optimizaciji. Pogledajte kako to izgleda u praksi.
Postoje i dodatne mogućnosti ako ne želite da dizajnirate elemente stranice od početka – možete početi od brojnih šablona i slobodno ih podešavati dok ne dobijete tačan rezultat koji želite.
Karakteristike i mogućnosti Elementor-a
Važno je da se napomene da Elementor dolazi opremljen sa pregršt zanimljivih elemenata:
- Uz Elementor dolazi oko 30 besplatnih dodataka koji će u 95% slučajeva biti dovoljni za sve potrebe jedne kvalitetne web stanice.
- Postoji mogućnost da u potpunosti napravite stranicu sa Elementor elementima, kroz Elementor Canvas tj. počinjete sa blanko stranicom i podešavate svaki aspekt izgleda.
Imate mogućnost da podešavate i prilagođavate vaše stranice slobodno – i vidite rezultate toga u realnom vremenu.
Naglašavamo da funkcija povlačenja i ispuštanja dodataka dozvoljava da uzmete bilo koji element sadržaja koji je već na stranici i da ga potpuno pomerite na drugo mesto. Ti dodaci (widget-i) uključuju naslove, slike, tekst, video, dugmad, razdelnike, ikone, galerije slika, brojače, ikone društvenih medija, kratke kodove i još mnogo toga. Takođe, možete koristiti bilo koji dodatak koji već imate na svom VordPress sajtu. Osim toga, Elementor Vam daje i pristup osnovnim postavkama prikaza – promena pozadine, margine dodataka, podrazumevane boje, promene fontova itd.
Povrh svega, tu je hronologija promena (revision history), pomoću koje možete jednostavno da se vratite na neku od prethodnih promena u radu – jednostavno rečeno „undo“.
Još jedna važna funkcija Elementora je mogućnost uređivanja sajta na različitim uređajima (responsive layout). O čemu se radi, možete videti na slici ispod.
Elementor: Za i protiv
Šta su je ostavilo pozitivan utisak o Elementor-u:
- Besplatan je;
- Ima veliki broj opcija i lak je za korišćenje;
- Možete da izrađujete prilagođene stranice koje nisu dostupne u trenutnoj temi, i ne zahtevaju HTML, CSS ili PHP veštine;
- Uživo uređivanje je spektakularno;
- Mogučnost da podesite elemente prema svim tipovima ekrana – mobilni, tablet ili desktop;
- „Undo“ je izuzetno praktična opcija.
- Mnoštvo novih update-a sa sjajnim dodacima.
Koji su nedostaci Elementor-a i šta nam se ne sviđa:
- Ne dozvoljava Vam da uređujete stil link-ova što je poprilično nezgodno;
- Cena PRO verzije nije pristupačna;
- Deo oko font-ova i teksta preterano je zakomplikovan;
- Učitavanje Elementor uređivača treba da bude brže.
Šta kaže konkurencija?
Glavni konkurenti Elementor Page Builder-a su Beaver Builder (koji je duže prisutan na sceni i ima dosta sličnosti) i Divi (koji smo na kratko spomenuli). Iako postoje određeni aspekti gde su ova dva Page builder-a bolja, postoji jedna činjenica zbog koje je Elementor znatno pristupačniji – besplatan je.
Samo ukoliko želite PRO verziju, tada ćete platiti dodatno. Pro verzija poseduje par interesantnih dodatnih modula, ali to apsolutno ima smisla ako ste profesionalac.
Šta treba da znam o sadržaju na veb stranici?
Odličan i potreban tekst će sigurno biti pročitan. Ipak, važno pitanje je kada i koliko. Upravo WordPress platforma u kombinaciji sa nekim od page builder-a stvara ažurnost i mogućnosti u radu sa sadržajem.
Prilkom stvaranja sadržaja treba voditi o narednim stavkama:
Tekst i sadržaj
Tražite informacije na internetu. Zamislite stranicu sa velikom količinom slika, izuzetno malo teksta i različitim bojama. Verovatno ćete je brzo ugasiti. Ljudskom oku najviše prija „crno na belo“ i u tom slučaju čitalac najbolje reaguje i prihvata sadržaj. Naravno, takav tekst može i mora da bude osmišljen i ukopljen sa fotografijama.
Sistematizacija
Page builder-i u velikoj meri daju mogućnost dobre sistematizacije. Cilj je da razmislite o osnovama teksta, nađete konkretne naslove, prilagodite da čitaocu bude jasno. Sa druge strane, ne smete da preterujete. Bitno je voditi računa o optimizaciji za pretraživače (eng. SEO). Počnite od ključnih reči na pravom mestu – u naslovu i u tekstu, kao i ostale pojedinosti koje treba da prepustite Vašoj veb-dizajn kompaniji.
Držite se teme!
Ne postoje nedoumice, morate da pričate isključivo o naslovu. Svakim okolišanjem rizikujete da izgubite čitaoca.
Sav taj dizajn
Dolazimo do aspekta koji je najviše poboljšan page builder-ima, uostalom i Elementor-om. Opcije teksta, fotografije, načina prikaza i osnovnih animacija u potpunosti su poboljšane. Sada ste u stanju da stvarate sadržaj koji je precizan i vizuelno prijatan.
Mi stvaramo