Šta je Google oglašavanje? Osnovno o Google Ads
Google-ovu platformu za oglašavanje – poznatu kao Google Advertising ili „Google Ads“ – koriste milioni preduzeća širom sveta. Smatra se da je toliko profitabilan da sam Google procenjuje u nekim biznisima može da obezbedi povraćaj ulaganja od 8 na prema 1.
Razumevanje kako da koristite Google Ads platformu je prvi korak u radu sa ovom moćnom alatkom. Istražićemo Google Ads prednosti, troškove oglašavanja i alatke koje vam mogu pomoći da napravite svoju prvu oglasnu kampanju.
Šta je Google oglašavanje?
Skoro svaki upit će vratiti SERP (poziciju u pretrazi) sa oglasima na vrhu stranice. Ovi oglasi su Google Ads — oglasi postavljeni na Google-ovu platformu za oglašavanje da bi se pojavili na stranicama rezultata pretrage i drugim veb lokacijama u njihovoj reklamnoj mreži.
Google oglasi su obično označeni podebljanim indikatorom „Oglas“ ili „Oglasi“ (Ad-Ads).
Možda ćete čuti da profesionalci nazivaju Google oglašavanje „oglašavanje na Google pretrazi“ – to je zato što se oglasi obično pojavljuju na stranicama za pretragu. Google oglašavanje takođe nudi plasman oglasa na YouTube i drugim veb lokacijama.
Ove oglase na Mreži za pretragu preduzeća koriste za privlačenje saobraćaja i prodaje na svoju veb lokaciju. Ljudi koji koriste Google često aktivno traže nešto, tako da ovi oglasi na Mreži za pretragu dobijaju dodatni bonus pojavljivanja pred angažovanijom publikom.
Pored toga, možete koristiti platformu za dalje ciljanje publike kada pravite svoj oglas. Funkcionalnost Google Ads-a vam omogućava da odredite kojoj publici želite da prikažete svoj oglas, nudeći više mogućnosti za konverziju.
Koliko košta Google oglašavanje?
Vaši Google Ads troškovi će zavisiti od vašeg budžeta, konkurentnosti vaše delatnosti i tipa oglasa koji želite da postavite.
Oglasi se prave, upravljaju i pokreću na Google Ads platformi. Dodaćete tekst oglasa, slike (ako je primenljivo) i navesti odredišnu stranicu za potencijalne posetioce.
Postoje i opcije za odabir publike, ključnih reči i doba dana za ciljanje u zavisnosti od tipa oglasa koji postavljate. Odatle će vam biti naloženo da unesete svoj budžet.
Google odlučuje gde i kada da prikaže vaš oglas (a da ostane u okviru vašeg budžeta) pomoću mašinskog učenja. Vi imate kontrolu nad cenom oglasa.
Međutim, biće vam potreban značajan budžet kada radite u konkurentnim industrijama kao što su maloprodaja ili tehnologija.
Kako funkcioniše Google Ads?
Uvek će biti dostupno više oglasa za određene pretrage nego što postoji oglasni prostor na SERP-u. Dakle, Google pokreće „aukcije“ za svaku ključnu reč da bi odlučio koje će oglase prikazati za upit. Kada pravite oglas, takmičite se sa drugim preduzećima koja su takođe napravila oglas za vašu ciljanu ključnu reč i/ili publiku.
Postoje 3 faktora koji određuju da li će vaša ponuda pobediti:
- Budžet: koliko ste vi (ili vaši konkurenti) spremni da potrošite
- Ocena kvaliteta: ocena kvaliteta vašeg oglasa i odredišne stranice na osnovu korisničkog iskustva
- Relevantnost: relevantnost vaše odredišne stranice za vaš oglas i vaše ključne reči (ovo takođe može da doprinese oceni kvaliteta.)
Google-ova mašina uzima u obzir svaki od ovih faktora da bi odredila koji se oglasi pojavljuju na stranici za pretragu, veb stranicama u oglasnoj mreži ili na YouTube video snimcima.
Tipovi Google oglasa
Možete birati između 5 tipova oglasa:
1. Kampanje za pretragu: Ovo su tekstualni oglasi koji se pojavljuju na vrhu stranice rezultata Google pretrage. Obično se reklamne kampanje na Google pretrazi plaćaju po kliku (PPC – pay per click), tako da plaćate Google-u samo kada neko klikne na vaš oglas. Vaš oglas je u fokusu ovih tipova kampanja, zato budite posebno pažljivi kada pišete.
2. Kampanje kupovine: Kampanje kupovine služe za prodaju proizvoda. Ovi oglasi uključuju detalje o proizvodu kao što su fotografija, naziv proizvoda, cena i naziv vašeg preduzeća. Ovi PPC oglasi se pojavljuju na vrhu ili na desnoj strani Google SERP-a.
Potreban vam je i Google prodavac (Google Merchant) pored oglasa da biste podesili kampanju za kupovinu i povukli proizvode sa vaše veb lokacije na platformu.
Moći ćete da navedete negativne ključne reči u kampanjama kupovine. Ovo su ključne reči za koje ne želite da se prikazuje vaš oglas. Međutim, nećete moći da odredite koje ključne reči želite da ciljate – Google odlučuje kada će prikazati vaše oglase za kupovinu na osnovu algoritama.
3. Kampanje na mreži multimedijalnog oglašavanja: Kampanje na mreži multimedijalnog oglašavanja, ponekad poznate kao oglasi na Google mreži multimedijalnog oglašavanja (GDN), pojavljuju se na drugim veb lokacijama, a ne na SERP-ovima. Obično sadrže tekst i slike koje određujete kada podesite oglas.
Prikazani oglasi dostižu 90% korisnika interneta, jer se pojavljuju kada korisnici pretražuju onlajn, proveravaju e-poštu ili koriste određene aplikacije. Moći ćete da odredite koje demografske kategorije želite da ciljate u okviru mreže multimedijalnog oglašavanja kada podesite kampanju.
4. Video kampanje: Video kampanje su kratki video snimci koji se prikazuju neposredno pre ili na sredini YouTube videa. Oni mogu pomoći u povećanju broja pretplatnika, saobraćaja ili konverzija za vaš proizvod ili uslugu.
Platforma vam omogućava da prilagodite ciljnu publiku i napravite video snimak od 6-15 sekundi.
5. Kampanje za aplikacije: Kampanje za aplikacije su oglasi namenjeni podsticanju instaliranja aplikacije ili kupovine u aplikaciji. Mogu se pojaviti na SERP-ovima, mrežama za prikaz i YouTube-u u zavisnosti od toga gde Google-ovo mašinsko učenje predviđa da ćete najviše dobiti od svog oglasa.
Kada podešavate ovaj oglas, moći ćete da dodate dizajn oglasa i budžet. Google će automatski prikazati vaš oglas na odredištima za plasman na kojima će publika najverovatnije biti zainteresovana za vašu aplikaciju.
Da li je Google Ads isto što i PPC?
Ne. PPC (skraćeno od „pay per click”) je vrsta plaćenog oglašavanja, dok je Google Advords PPC platforma. Iako se termini često koriste naizmenično, oni ne znače istu stvar.
Kao što ime sugeriše, plaćate samo za PPC oglas kada korisnik klikne na njega. Ne morate da plaćate da biste prikazali svoj oglas. Mnogi tipovi Google oglašavanja su PPC, ali PPC nije ograničen na Google oglašavanje.
Takođe i Google Ads ima mogućnosti reklamiranja koje nisu samo PPC, već funkcionišu po principu konverzije (conversion marketing).
Plaćeno Google oglašavanje u odnosu na Google Organic
Google oglašavanje (PPC) i Google organski (SEO) su obe vrste marketinga na pretraživačima (SEM). Međutim, ova dva funkcionišu veoma različito i trebalo bi da se vode kao odvojeni marketinški kanali:
- Google Ads je kanal za plaćenu pretragu. Pokrećete oglase, a zatim plaćate kada neko klikne na vaš oglas. Možete podesiti koje oglase želite da prikazujete i koliko ćete potrošiti, i možete odmah da počnete da povećavate saobraćaj.
- Google Organic cilja sam pretraživač. Na svojoj veb lokaciji uvodite strategije da biste se rangirali što je više moguće u rezultatima Google pretrage kako biste podstakli klikove. Ne plaćate za rangiranje i ne plaćate kada neko klikne. ali to je sporiji proces koji ne možete uključiti ili isključiti. Može potrajati dugo da se organski dobro rangira, čak i ako ste stručnjak za SEO koji zna šta radi.
Pokretanje Google oglašavanja dok radite na vašem SEO-u može pomoći da se podrže vaši opšti marketinški ciljevi.
Zašto bi trebalo da pokrenete Google Ads?
Ako možete da privučete saobraćaj pomoću besplatnih ili jeftinih marketinških kanala, zašto plaćati za onlajn oglase?
Mnogi marketinški profesionalci su dodali Google Ads u svoju kutiju sa marketinškim alatima i to sa dobrim razlogom. Uz odgovarajući budžet i strategiju, možete da zaradite značajan povraćaj na investiciju (ROAS – Return On Ad Spent) pomoću Google Ads kampanje.
Prednosti mogu uključivati:
- Brži povraćaj ulaganja: Kada se aktiviraju, oglasi su dostupni za klikove gde god da se prikazuju. Popularni oglasi mogu postati profitabilni skoro odmah, a dobri oglasi mogu da ostvare povrat mnogo brže od drugih marketinških kanala kao što su SEO ili e-pošta.
- Kontrola potrošnje: Funkcija Google Ads-a vam daje potpunu kontrolu nad budžetom i koliko trošite. U bilo kom trenutku možete da prilagodite parametre svoje kampanje ili da je isključite po potrebi.
- Podržite svoje marketinške ciljeve: Google oglašavanje može vam pomoći da povećate svest o brendu, kao i saobraćaj, stope kretanja ili konverzije. Bez obzira na vaš marketinški cilj, postoji tip Google oglasa koji vam može pomoći da ga postignete.
- Lako izveštavanje: Pratite klikove na oglase, troškove i još mnogo toga na platformi oglasa ili povežite platformu sa PPC alatkama koje imate na raspolaganju. Takođe možete da priključite svoj Google Ads nalog direktno u Google Data Studio za automatizovane izveštaje uživo.
- Kontrola ciljanja: Google Ads vam daje veliku kontrolu nad tim kome želite da prikazujete svoje oglase, gde želite da ih prikazujete i koliko dugo. Možete da navedete uređaj, doba dana, demografsku kategoriju, lokaciju, položaj i još mnogo toga. Ovo vam daje priliku da optimizujete svoj budžet jer ćete znati da ciljate prave ljude i da ne trošite novac na ljude koji nikada neće izvršiti konverziju.
Kako se oglašavati na Google-u
Kada započnete, obično postoje 4 koraka koje treba pratiti:
- Revizija
- Istraživanje
- Kreiranje
- Praćenje
Svaka faza zahteva drugačiji skup zadataka i procesa. Postoji dosta PPC alata koji vam mogu pomoći van same platforme oglasa. Ove alatke vam mogu pomoći da pravilno postavite svoje kampanje i pratite njihov učinak.
Evo nekoliko korisnih alata za svaku fazu:
Alati za reviziju oglasa
Prva stvar koju treba da uradite kada počnete da prikazujete novi oglas je revizija oglasa i kampanja koje već imate. To podrazumeva pregled postojećih oglasa, njihove stope učestalosti klikova, odredišnih stranica i nivoa konkurencije.
Google Ads planer ključnih reči
Sama platforma za oglase može vam pomoći da izvršite reviziju vaših oglasa pomoću alata kao što je planer ključnih reči. Koristite ga da biste lakše proverili poteškoće u konkurenciji i prosečnu ponudu za oglase na prvoj stranici.
Google Ads Performance Grader
Ova besplatna alatka kompanije WordStream je posebno korisna ako već imate podešen Google Ads. Ona revidira vaš postojeći učinak i daje vam osnovne preporuke za poboljšanje. Fokusira se na ocenu kvaliteta, udeo u prikazima, stopu učestalosti klikova, tekst oglasa i vašu odredišnu stranicu.
Alati za istraživanje ključnih reči
Istraživanje ključnih reči je od suštinskog značaja za identifikaciju ključnih reči za koje treba da licitirate i onih za koje ne bi trebalo. Odgovarajuće ključne reči mogu biti zasnovane na razlozima brenda, konkurentnosti, budžetu i obimu pretrage.
Ovaj korak je verovatno najopsežniji kada je u pitanju pravljenje vaših Google Ads kampanja. Odabir pravih ključnih reči za ciljanje je ključ za uštedu vašeg vremena i novca.
Google Search Console
Google Search Console nije tradicionalni alat za istraživanje ključnih reči. Ali ima funkciju koja čini pronalaženje sjajnih ključnih reči lakim.
Odgovor je performance report. Ovaj izveštaj navodi stranice na vašem sajtu koje ostvaruju najviše klikova od Google-a. (I tačne ključne reči koje su ih dovele tamo)
Google Trends
Pronađite nove ključne reči i trendove pretrage. Postoje dva načina da koristite Google trendove za istraživanje ključnih reči:
- Prvo, možete potražiti određenu ključnu reč i pogledati odeljak „srodni upiti“.
- Drugo, možete videti da li ključna reč raste u popularnosti ili ne.
SEMrush
Semrush radi malo drugačije od ostalih alata. Umesto da unesete početnu ključnu reč i dobijete dugačku listu ideja za ključne reči, Semrush vam pokazuje ključne reči po kojima se vaša konkurencija već rangira.
Ahrefs Keywords Explorer
Ahrefs je nedavno predstavio novi i poboljšani „Keywords Explorer“. Ono što je najznačajnije u istraživaču ključnih reči je što dobijate detaljane informacije o svakoj ključnoj reči.
Moz Keyword Explorer
Pronađite ključne reči koje će generisati najveći promet. Mozov istraživač ključnih reči radi sjajan posao u pronalaženju „lateralnih“ ideja za ključne reči.
Kreiranje Google Ads oglasa
Kada identifikujete svoje ključne reči i znate koji budžet imate, vreme je da počnete da pravite svoje oglase. Ovde ćete morati da pokažete malo kreativnosti da biste se istakli razvijanjem relevantnog i privlačnog teksta koji takođe ima dobar rezultat.
Alati za praćenje Google Ads učinka
Kada vaša oglasna kampanja bude aktivna, moraćete da je pratite da biste bili sigurni da su vaši marketinški ciljevi postignuti i da li ste i dalje u okviru budžeta. Google Ads platforma nudi odlične pokazatelje i funkcije izveštavanja, ali postoje i drugi profesionalni alati koji mogu efikasno da prate i prezentuju podatke o učinku:
Google Data Studio i Google Analytics
Uz prethodno povezivanje sa Google Ads i Google Analytics platformom i korišćenjem Google Sheet, Google Data Studio je izuzetan alat gde možete da selektivno pratite najvažnije podatke u obliku koji vam odgovara. Uz veliki broj već postojećih šablona, proces pripreme panela je dodatno olakšan.
Supermetrics
Supermetrics prikuplja sve podatke o vašim oglasima na jedno mesto i prikazuje vam najvažnije pokazatelje sa svih vaših platformi i kampanja. Iako je potrebno malo vremena za podešavanje, kada se pokrene, pomoći će vam da ostanete u toku sa povraćajem ulaganja i donosite odluke zasnovane na podacima.
Da li bi trebalo da se oglašavate na Google-u?
Google Ads može biti veoma profitabilan marketinški kanal za vaše poslovanje. Iako će postavljanje vaših oglasa zahtevati malo truda, kada počnu da se prikazuju, možete da ih nadgledate i naučite koje tehnike vam najbolje odgovaraju.
Iskoristite prednosti specijalizovanih alata dok završavate proces pravljenja oglasa. Vaš nova investicija može biti izuzetno isplativa.